Smích,slzy a tvořivá síla ušlechtilého génia

Věčný tulák Charlie...



Nedá mi to nevzpomenout dnešního výročí narození jednoho z géniů světového filmu a člověka jako takového...
Charlie Chaplin, vlastním jménem Charles Spencer Chaplin (16.4.1899 Londýn- 25.12.1977 Vevey), patří k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů, přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli.

Za svou dlouhou filmovou kariéru natočil Charles Chaplin kolem devadesáti filmů, ke většině z nich napsal scénář, sám je režíroval a vytvořil v nich hlavní roli. Později, již v éře zvukového filmu, skládal ke svým novým filmům, ale i slavným němým filmům, i vlastní hudební doprovod. Poprvé se na filmovém plátně Chaplin objevil v roce 1914, kde si svůj debut odbyl ve snímku Chaplin si vydělává na živobytí(Making a Living; 1914) filmové společnosti Keystone Studios, se kterou na sklonku roku 1913 podepsal jednoletý kontrakt, a pro kterou v průběhu tohoto jednoho roku natočil celkem 35 krátkých filmů a jeden dlouhometrážní. Na konci roku 1914 podepsal Chaplin nový kontrakt s majiteli společnosti Essanay, pro kterou natočil 15 krátkých filmů. Po neshodách společnost na začátku roku 1916 opouští a podepisuje smlouvu na 12 dvoudílných komedií se společností Mutual Film Corporation. Těchto 12 krátkých filmů je považováno za vrchol jeho krátkometrážní tvorby a k nejznámějším patří snímky (The Fireman; 1916), Chaplin vystěhovalcem (The Immigrant; 1917),Chaplin odhadcem v zastavárně (The Pawnshop; 1916) a především snímek Chaplin strážcem veřejného pořádku (Easy Street; 1917). V roce 1919 zakládá filmovou společnost United Artists, pro kterou v letech 1923 až 1952 výhradně natáčí své filmy, mezi jinými i Zlaté opojení(The Gold Rush; 1925),Světla velkoměsta (City Lights; 1931)-zde mám osobně velmi rád scénku v ringu s mistrovsky zvládnutou choreografíí souboje.Vzpomínám na své sobotní odpolední výlety do stařičkého kina Morava ve svých rodných Nuslích.S pár korunkami od mamky na lístek,vzrušující a nebezpečná cesta přes park u dnešního divadla Na Fidlovačce,kde řádí místní klučičí bandy,abych pak zadýchaný po běhu konečně usedl v přítmí kina na sklápěcí dřevěná sedadla,která tlačí do zadku a konečně vychutnal to příjemné očekávání příchodu mých mladých hrdinů...na plátně začíná zívat lev pánů Metro-Goldwyn-Mayer a na kolena mi začíná kapat rozteklé Eskymo...
Mezi stěžejní díla patří dále Moderní doba (Modern Times; 1936) a Diktátor (The Great Dictator; 1940). Naposledy se na filmovém plátně mihl v malé roli lodního stevarda ve filmu Hraběnka z Hong Kongu (A Countress from Hong Kong; 1967) z roku 1967, ke kterému napsal scénář, režíroval jej a složil k němu hudební doprovod.
Zajímavé je i jeho spojení s bývalým Československem.
Předsednictvo brněnského avantgardního uměleckého sdružení Devětsil nabídlo v roce 1925 Chaplinovi (osloveni byli také Douglas Fairbanks a Harold Lloyd) čestné členství, které v dopise ze dne 25. května 1925 Chaplin přijímá.
O protifašistických postojích CH.CH.víme dost.Nevíme třeba to,že se významně angažoval ve sbírce na znovuvybudování Lidic.
V roce 1946 věnoval Chaplin Československému kinematografickému muzeu při Technickém muzeu v Praze několik rekvizit, které spoluvytvářely vnější podobu jeho tuláka - buřinku, boty a bambusovou hůlku.Více na Wikipedii a podrobná filmografie na Internet Movie Database.

Komentáře